Posiadamy status organizacji pożytku publicznego.
KRS 0000263404, nr konta bankowego: 44 9315 0004 0000 2479 2000 0010
Piątek, 15.02.2019

Wizyta słuchaczy w Kappeln, niemieckim mieście partnerskim Ustki.

Na zaproszenie Rady Starszych Kappeln, w niemieckim mieście partnerskim Ustki wizytę złożyła 6-cio osobowa delegacja słuchaczy Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Z usteckimi seniorami spotkał się burmistrz miasta Kappeln. W miłej atmosferze burmistrz wspominał swoje pobyty w Ustce. Słuchacze Usteckiego UTW opowiadali o swojej organizacji , o dotychczasowych kontaktach z Radą Starszych Kappeln, o planach dalszej współpracy oraz zbliżającym się jubileuszu 5-cio lecia uniwersytetu. Wstępnie zaplanowano przyjazd do Ustki ,w maju przyszłego roku 30 osobowego chóru seniorów z Kappeln śpiewających muzykę folkową. Zainteresowanie usteckiej delegacji wzbudziło funkcjonowanie niemieckiej Rady Starszych. 4-ro osobowy zespół seniorów jest organem społecznym, wybieranym w wyborach powszechnych z grona starszych mieszkańców miasta. Dbając o interesy tej grupy społecznej reprezentuje w samorządzie mieszkańców miasta, którzy ukończyli 60 rok życia. W podziękowaniu za gościnność słuchacze Usteckiego UTW wręczyli burmistrzowi piękny wazon zdobiony srebrem i bursztynem z pamiątkowym tekstem w języku polskim i niemieckim.. Podczas kilkudniowego pobytu usteccy seniorzy , wspólnie z Przewodniczącym Rady Starszych Kappeln Horstem Albrechtem i jego małżonką zorganizowali w miejscowym banku przywiezioną z Ustki wystawę prac malarskich i fotograficznych słuchaczy pn. „Zawsze piękna”.. W uroczystości otwarcia wystawy udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, miejscowi przedsiębiorcy oraz mieszkańcy miasta. Zarówno wystawa jak i pobyt w Kappeln delegacji usteckich seniorów budziły duże zainteresowanie zarówno lokalnych mediów jak i samych mieszkańców tego uroczego nadmorskiego miasteczka. Duże zainteresowanie polskich seniorów wzbudziła wizyta w miejscowej spółdzielni socjalnej. Wsparciem poprzez wykonywanie prostych prac usługowych objętych w niej jest ponad 300 osób niepełnosprawnych intelektualnie w różnym stopniu zaawansowania choroby. Piękna pogoda, urokliwość miasteczka oraz gościnność gospodarzy sprawiły, że wizyta w Kappeln przebiegła w ciepłej, pełnej serdeczności atmosferze. Na zakończenie spotkania, ku zaskoczeniu gości z Ustki niemieccy seniorzy z Rady Starszych odśpiewali wzruszającą pieśń o przyjaźni, którą zwyczajowo śpiewają bliskie sobie osoby. Wizyta słuchaczy Usteckiego UTW w Kappeln odbyła się dzięki wsparciu projektowemu Samorządu Województwa Pomorskiego.

Strona powstała przy wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2011 oraz budżetu Gminy Miasto Ustka.