Posiadamy status organizacji pożytku publicznego.
KRS 0000263404, nr konta bankowego: 44 9315 0004 0000 2479 2000 0010
Piątek, 15.02.2019

Relacja z wycieczki do Włoch w dniach 16-23 kwietnia 2013 r.

16 kwietnia 2013r. wyjechaliśmy na 8 dniową wycieczkę do Południowych Włoch.
18 osób UUTW oraz ze  Słupska, Koszalina, Pruszcza Gdańskiego i Wejherowa. Wprawdzie nie było czasu na pełną integrację, ale na wymianę doświadczeń- tak. Organizatorem było biuro turystyczne Hubtour ze Szczecina .Znakomitym przewodnikiem po całej trasie był pilot -p. Tomek Furczak. Z okien piętrowego autokaru obserwowaliśmy zmieniające się krajobrazy -od nizinnych, pochmurnych Niemiec do zapierających dech w piersiach widoków ośnieżonych Alp i zieleni  w wiosennym rozkwicie Włoch. Słońce i ciepło towarzyszyło nam przez cały czas.
Trasa wycieczki obejmowała najważniejsze i najciekawsze turystycznie miejsca Włoch Południowych. Samo wymienienie miejscowości daje obraz tego , co w krótkim czasie mogliśmy zobaczyć: Asyż ,Neapol, Monte Cassino, Pompeje, Wezuwiusz, Watykan i Rzym. Stałym miejscem pobytu był hotel nad Zatoką Neapolitańską.
Trudno oddać słowami wrażenia z kolejnych miejsc. Asyż - najbardziej  znane jako miejsce narodzin Św. Franciszka i zakonu Franciszkanów-o średniowiecznej zabudowie z zabytkową Bazyliką Św. Franciszka i Św. Klary, ruinami zamku z 1198r. Od 1986r. w Asyżu odbywają się co roku zapoczątkowane przez Jana Pawła Światowe Dni Modlitw Ekumenicznych o  Pokój.
U podnóża Wezuwiusza -Neapol, dawniej królewska stolica ,dziś-pełne kontrastów milionowe miasto z zachowanymi monumentalnymi budowlami :Pałac Królewski ,Galeria ,Starówka wszystkie wpisane w światowy rejestr zabytków oraz labirynt małych uliczek dzielnicy biedniejszej i zaniedbanej .Z promenady nadmorskiej widok na port i wyspę Capri. W Neapolu mieliśmy okazję dotknąć współczesnych problemów Włoch . Bardzo liczna manifestacja czarnoskórych imigrantów przeciw bezrobociu  wyglądała groźnie. Blisko Neapolu- Pompeje -miasto w 79 r.n.e "zasypane" popiołami Wezuwiusza ,wydobyte spod warstw lawy, jest dziś dla nas wspaniałym materiałem poglądowym , świadectwem wysoko rozwiniętej cywilizacji starożytnej. Pieczołowicie odtworzone zabudowania :Forum, bazylika, teatr, budynki mieszkalne, sklepy, łaźnie i również "przybytki rozkoszy" oglądaliśmy przez kilka godzin. Naturalną kontynuacją pobytu w Pompei był wjazd na wysokość1281m.n.p.m. ,czyli  Wezuwiusz. Mozolnie wspinały się dwa wynajęte, mniejsze od naszego autokary. Podjeżdżają one tylko do pewnej wysokości , do krateru trzeba dojść, co wymaga sporo siły w nogach. Emocje wzbudził widok dymiącego miejsca i zapach siarki. Nagrodą za wysiłek była degustacja win w kawiarence przy wejściu na górę .Szczególnym dniem był wyjazd na wzgórze Monte Cassino i Polski Cmentarz Wojenny -nekropolia 1072 żołnierzy  poległych w bitwie od 11 do19 maja 1944r. Pamięć bohaterów uczciliśmy złożeniem biało-czerwonej wiązanki i minutą ciszy.
Ukoronowaniem pobytu był dwukrotny wyjazd do Rzymu. Jeden dzień to zwiedzanie Watykanu, czyli Muzeum Watykańskie i Bazyliki Św. Piotra Przez kilka godzin podziwialiśmy przebogate zbiory dzieł sztuki ,gromadzone przez kolejnych papieży. Akcent polski to Sala Sobieskiego, z obrazem Jana Matejki ;Sobieski po zwycięstwie pod Wiedniem". Bazylika Św. Piotra-drugi co do wielkości kościół na świecie ,budowana i rozbudowywana przez 120 lat, to dzieła największych mistrzów, a freski Michała Anioła  zachwycają. W Bazylice w kaplicy Św. Sebastiana znajduje się obecnie Grób Błog. Jana Pawła. Ostatnia niedziela pobytu to spotkanie z Papieżem w modlitwie Na Anioł Pański wspólnie z tysiącami pielgrzymów z całego świata. Rzesze turystów towarzyszyły nam w "spacerze po zabytkach' Wiecznego Miasta :Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Plac Wenecki, Fontanna di Trevi, Panteon, Schody Hiszpańskie. Tu na każdym kroku czuje się potęgę starożytnych budowli, które przetrwały do dziś. W krótkim czasie nie sposób zobaczyć wszystkiego ,ale wrażenia pozostaną na zawsze. Ostatni etap to niemieckie miasto Norymberga ,drugie co do wielkości w Bawarii, kolebka ruchu nazistowskiego, którego pozostałością są budowle monumentalnej architektury hitlerowskiej. Centrum miasta  zbombardowane przez aliantów jest obecnie odbudowane. Przez tych kilka dni wycieczki przeżyliśmy dużo, a dla wielu z nas było to pierwsze spotkanie z pięknem świata zabytków i krajobrazów.24 kwietnia po północy przywitała nas zimnym wiatrem Ustka. Po upalnej Italii pozostały wspomnienia i ...zdjęcia.


asyz 4 asyz 6 monte cassino 44 monte cassino 49 monte cassino 64 neapol 20 neapol 21 neapol 24 neapol 38 norymberga 38 pompeje 18 pompeje 49 pompeje 55 rzym 8 rzym 13 rzym 42 rzym 55 rzym 67 rzym 92 rzym 104 watykan muzeum 2 watykan muzeum 34 watykan muzeum 50 wezuwiusz 1 wezuwiusz 10 wlochy w drodze do wloch 24
Strona powstała przy wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2011 oraz budżetu Gminy Miasto Ustka.